Vishay/Dale CRCW080528K0JNTA
CRCW080528K0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080528K0JNTA
Brief Description
RES SMD 28K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080528K0JNTA.pdf
Availability of CRCW080528K0JNTA
QUANTITY
CRCW080528K0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080528K0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080528K0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080528K0JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080528K0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080528K0JNTA Details Description
Related parts for CRCW080528K0JNTA
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AM60012104 HOUSING LOCAT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf