Vishay/Dale CRCW08052R26FMTA
CRCW08052R26FMTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R26FMTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R26FMTA.pdf
Availability of CRCW08052R26FMTA
QUANTITY
CRCW08052R26FMTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R26FMTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R26FMTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R26FMTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R26FMTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R26FMTA Details Description
Related parts for CRCW08052R26FMTA
JUMPER-H9991TR/A3047G/H9991TR 8" datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 80COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf