Vishay/Dale CRCW080536K0JNTA
CRCW080536K0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080536K0JNTA
Brief Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080536K0JNTA.pdf
Availability of CRCW080536K0JNTA
QUANTITY
CRCW080536K0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080536K0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080536K0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080536K0JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080536K0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080536K0JNTA Details Description
Related parts for CRCW080536K0JNTA
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM R/A TIN T&R datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 100V MTRG 32PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.0000MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 1% 250W datasheet.pdf