Vishay/Dale CRCW08055R10JNTA
CRCW08055R10JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R10JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R10JNTA.pdf
Availability of CRCW08055R10JNTA
QUANTITY
CRCW08055R10JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R10JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R10JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R10JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R10JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R10JNTA Details Description
Related parts for CRCW08055R10JNTA
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 16-MLF datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG DL INV 6TSOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING W/COVER RJ45 JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf