Vishay/Dale CRCW08055R62FKEAHP
CRCW08055R62FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R62FKEAHP
Brief Description
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R62FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08055R62FKEAHP
QUANTITY
CRCW08055R62FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R62FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R62FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R62FKEAHP
Related LinksCRCW08055, CRCW08055R62FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R62FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08055R62FKEAHP
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 1100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf