Vishay/Dale CRCW08056K65FKEB
CRCW08056K65FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K65FKEB
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K65FKEB.pdf
Availability of CRCW08056K65FKEB
QUANTITY
CRCW08056K65FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K65FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K65FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K65FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K65FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K65FKEB Details Description
Related parts for CRCW08056K65FKEB
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PSEUDO-DIFF 10MSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 5/16" datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
ANT INWAVE OMNI 3DBI 9" N FEM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf