Vishay/Dale CRCW08056K81FKEA
CRCW08056K81FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K81FKEA
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K81FKEA.pdf
Availability of CRCW08056K81FKEA
QUANTITY
CRCW08056K81FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K81FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K81FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K81FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K81FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K81FKEA Details Description
Related parts for CRCW08056K81FKEA
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RCPT WATERTITE NEMA L2-20 250V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 810MA 730 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf