Vishay/Dale CRCW08056R20FKTA
CRCW08056R20FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056R20FKTA
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056R20FKTA.pdf
Availability of CRCW08056R20FKTA
QUANTITY
CRCW08056R20FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056R20FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08056R20FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056R20FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08056R20FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056R20FKTA Details Description
Related parts for CRCW08056R20FKTA
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23A datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 550MA 608 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf