Vicor Corporation V375A24C600BF
V375A24C600BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A24C600BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W
Datasheet Download
V375A24C600BF.pdf
Availability of V375A24C600BF
QUANTITY
V375A24C600BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A24C600BF
Internal Part NumberEIS-V375A24C600BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A24C600BF
Related LinksV375A2, V375A24C600BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A24C600BF Details Description
Related parts for V375A24C600BF
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8MAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO3P datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PWR RCPT RA THOLE .76AULF 26POS datasheet.pdf
SOCKET GROUND MODULE datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 30V TOPHAT datasheet.pdf