Vishay/Dale CRCW08058M06FKEA
CRCW08058M06FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058M06FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058M06FKEA.pdf
Availability of CRCW08058M06FKEA
QUANTITY
CRCW08058M06FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058M06FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058M06FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058M06FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058M06FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058M06FKEA Details Description
Related parts for CRCW08058M06FKEA
FIXED IND 1.5UH 34A 1 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf