Vishay/Dale CRCW120611R5FKTA
CRCW120611R5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120611R5FKTA
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120611R5FKTA.pdf
Availability of CRCW120611R5FKTA
QUANTITY
CRCW120611R5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120611R5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120611R5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120611R5FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120611R5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120611R5FKTA Details Description
Related parts for CRCW120611R5FKTA
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.8A I-PAK datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY 5X PND 16QFN datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
ACCES CABLE CLAMP PLASTIC PG 16 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE LOW RESISTANCE datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf