Vishay/Dale CRCW120615R8FKEAHP
CRCW120615R8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120615R8FKEAHP
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120615R8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120615R8FKEAHP
QUANTITY
CRCW120615R8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120615R8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120615R8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120615R8FKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW120615R8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120615R8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120615R8FKEAHP
MOSFET N-CH 40V 162A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE34S/AE34G/X datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP datasheet.pdf
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf