Vishay/Dale CRCW1206174RFKTB
CRCW1206174RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206174RFKTB
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206174RFKTB.pdf
Availability of CRCW1206174RFKTB
QUANTITY
CRCW1206174RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206174RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206174RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206174RFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206174RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206174RFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206174RFKTB
RES WW 3W 4.7 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND 16BTN 4X4 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 6.5UH N87 datasheet.pdf
CONN SKT PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 26.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf