Vishay/Dale CRCW12061M74FKTA
CRCW12061M74FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M74FKTA
Brief Description
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M74FKTA.pdf
Availability of CRCW12061M74FKTA
QUANTITY
CRCW12061M74FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M74FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M74FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M74FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M74FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M74FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061M74FKTA
DEV EMULATOR ACCESSORY-4M SRAM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5360 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS 4.92" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf