Vishay/Dale CRCW12061R54FKTA
CRCW12061R54FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R54FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R54FKTA.pdf
Availability of CRCW12061R54FKTA
QUANTITY
CRCW12061R54FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R54FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R54FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R54FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R54FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R54FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061R54FKTA
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC 10-BIT CCD PROCESSOR 48-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO -10V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 10IN datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 48BGA datasheet.pdf
POWER JACK SEAL CAP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf