Vishay/Dale CRCW120626K1FKEAHP
CRCW120626K1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120626K1FKEAHP
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120626K1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120626K1FKEAHP
QUANTITY
CRCW120626K1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120626K1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120626K1FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120626K1FKEAHP
Related LinksCRCW12062, CRCW120626K1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120626K1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120626K1FKEAHP
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 100' datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf