Vishay/Dale CRCW12062R00FMTA
CRCW12062R00FMTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062R00FMTA
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062R00FMTA.pdf
Availability of CRCW12062R00FMTA
QUANTITY
CRCW12062R00FMTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062R00FMTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062R00FMTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062R00FMTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062R00FMTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062R00FMTA Details Description
Related parts for CRCW12062R00FMTA
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3L datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf