Vishay/Dale CRCW1206390RFKEAHP
CRCW1206390RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206390RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206390RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206390RFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206390RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206390RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206390RFKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206390RFKEAHP
Related LinksCRCW12063, CRCW1206390RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206390RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206390RFKEAHP
BUZZER 2.4KHZ 1-2V PCB WASH datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf