Vishay/Dale CRCW120652R3FKTA
CRCW120652R3FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120652R3FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120652R3FKTA.pdf
Availability of CRCW120652R3FKTA
QUANTITY
CRCW120652R3FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120652R3FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120652R3FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120652R3FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120652R3FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120652R3FKTA Details Description
Related parts for CRCW120652R3FKTA
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
SEAL RING 18 O/R SILICONE datasheet.pdf
OPTO SENSOR RSH 5MM NPN CONN datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 10POS 12' datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf