Vishay/Dale CRCW1206536RFKTB
CRCW1206536RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206536RFKTB
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206536RFKTB.pdf
Availability of CRCW1206536RFKTB
QUANTITY
CRCW1206536RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206536RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206536RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206536RFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206536RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206536RFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206536RFKTB
SIP HEADER 33 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 59A TO-220AB datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 100RES 2M datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 10A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
DIODE STD REC 200V DO219AB datasheet.pdf