Vishay/Dale CRCW12065R49FKTA
CRCW12065R49FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R49FKTA
Brief Description
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R49FKTA.pdf
Availability of CRCW12065R49FKTA
QUANTITY
CRCW12065R49FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R49FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R49FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R49FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12065R49FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R49FKTA Details Description
Related parts for CRCW12065R49FKTA
CONN HEADER 6POS SL ROW GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG datasheet.pdf
BLANK ASVMB-XY OSCILLATOR 10PPM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf