Vishay/Dale CRCW12065R60JNEAIF
CRCW12065R60JNEAIF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R60JNEAIF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R60JNEAIF.pdf
Availability of CRCW12065R60JNEAIF
QUANTITY
CRCW12065R60JNEAIF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R60JNEAIF
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R60JNEAIF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-IF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R60JNEAIF
Related LinksCRCW12065, CRCW12065R60JNEAIF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R60JNEAIF Details Description
Related parts for CRCW12065R60JNEAIF
HEATSINK PWR HORZ 1.5"H BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
TERM LOCK/FORK NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 590MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf