Vishay/Dale CRCW120668K1FKTA
CRCW120668K1FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120668K1FKTA
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120668K1FKTA.pdf
Availability of CRCW120668K1FKTA
QUANTITY
CRCW120668K1FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120668K1FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120668K1FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120668K1FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120668K1FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120668K1FKTA Details Description
Related parts for CRCW120668K1FKTA
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 3POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 20A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
TABLE MAT ESD GRAY 2' X 4' datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V/60V SMT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf