Vishay/Dale CRCW12066K19FKTB
CRCW12066K19FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K19FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K19FKTB.pdf
Availability of CRCW12066K19FKTB
QUANTITY
CRCW12066K19FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K19FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K19FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K19FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K19FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K19FKTB Details Description
Related parts for CRCW12066K19FKTB
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
XFRMR 3.3V 3W 310UH POE EP7 SMD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFFUSED RA datasheet.pdf
ETM22 230VAC datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
D SUB MA RA 8W8_75 OHMS_S4_WITH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 2512 datasheet.pdf
4700UF 16V 16X31.5 85C RAD datasheet.pdf