Vishay/Dale CRCW12066K80JNTA
CRCW12066K80JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K80JNTA
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K80JNTA.pdf
Availability of CRCW12066K80JNTA
QUANTITY
CRCW12066K80JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K80JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K80JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K80JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K80JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K80JNTA Details Description
Related parts for CRCW12066K80JNTA
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 22POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC INTERFC PCM COMBO QUAD 44PLCC datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 6PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf