Vishay/Dale CRCW1210270KFKEAHP
CRCW1210270KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210270KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210270KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1210270KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1210270KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210270KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210270KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210270KFKEAHP
Related LinksCRCW12102, CRCW1210270KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210270KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210270KFKEAHP
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-HVSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 300A 3TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.03A 43 MOHM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" WHT JACKS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5A IPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf