Vishay/Dale CRCW1210301RFKTB
CRCW1210301RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210301RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210301RFKTB.pdf
Availability of CRCW1210301RFKTB
QUANTITY
CRCW1210301RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210301RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1210301RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210301RFKTB
Related LinksCRCW1210, CRCW1210301RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210301RFKTB Details Description
Related parts for CRCW1210301RFKTB
MOSFET N-CH 20V 3A SSOT3 datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DRIP SHIELD KIT DK SERIES LT GRY datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FAN - 603-1332/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf