Vishay/Dale CRCW121082K0FKTA
CRCW121082K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121082K0FKTA
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121082K0FKTA.pdf
Availability of CRCW121082K0FKTA
QUANTITY
CRCW121082K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121082K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121082K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121082K0FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121082K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121082K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW121082K0FKTA
IC FPGA 185 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO252-5 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 14POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf