Vishay/Dale CRCW1218270RJNEKHP
CRCW1218270RJNEKHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1218270RJNEKHP
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1.5W 1218
Datasheet Download
CRCW1218270RJNEKHP.pdf
Availability of CRCW1218270RJNEKHP
QUANTITY
CRCW1218270RJNEKHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1218270RJNEKHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1218270RJNEKHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1218270RJNEKHP
Related LinksCRCW12182, CRCW1218270RJNEKHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1218270RJNEKHP Details Description
Related parts for CRCW1218270RJNEKHP
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf