Vishay/Dale CRCW12182R87FKEK
CRCW12182R87FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12182R87FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12182R87FKEK.pdf
Availability of CRCW12182R87FKEK
QUANTITY
CRCW12182R87FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12182R87FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12182R87FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12182R87FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12182R87FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12182R87FKEK Details Description
Related parts for CRCW12182R87FKEK
SENSOR MAG SPST/NO FLANGE 200V datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRVR ADSL LP 32-HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 8.7VC AXIAL datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf