Vishay/Dale CRCW201056R0FKTF
CRCW201056R0FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056R0FKTF
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201056R0FKTF.pdf
Availability of CRCW201056R0FKTF
QUANTITY
CRCW201056R0FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056R0FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201056R0FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056R0FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201056R0FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056R0FKTF Details Description
Related parts for CRCW201056R0FKTF
RES SMD 13.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EXTENDER 32BIT PCI 2LAYER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SSR SIP 2A/240VAC 4-10VDC datasheet.pdf
TST P REC130 LO BI NAT GPBR datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 82 I/O 144EQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.2A 5SOT23 datasheet.pdf