Vishay/Dale CRCW20105R60FNTF
CRCW20105R60FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20105R60FNTF
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20105R60FNTF.pdf
Availability of CRCW20105R60FNTF
QUANTITY
CRCW20105R60FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20105R60FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20105R60FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20105R60FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20105R60FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20105R60FNTF Details Description
Related parts for CRCW20105R60FNTF
ANTENNA 5DBI RUBBER DUCK RP-SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC SOC RF TXRX W/8051 MCU 36-VQF datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf