Vishay/Dale CRCW201086R6FKTF
CRCW201086R6FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201086R6FKTF
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201086R6FKTF.pdf
Availability of CRCW201086R6FKTF
QUANTITY
CRCW201086R6FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201086R6FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201086R6FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201086R6FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201086R6FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201086R6FKTF Details Description
Related parts for CRCW201086R6FKTF
CONN ECONOSEAL PLUG 3POS GREEN datasheet.pdf
CAP 470MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 25P KNS-UNC datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf