Vishay/Dale CRCW251210R0FKEG
CRCW251210R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251210R0FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251210R0FKEG.pdf
Availability of CRCW251210R0FKEG
QUANTITY
CRCW251210R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251210R0FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251210R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251210R0FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251210R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251210R0FKEG Details Description
Related parts for CRCW251210R0FKEG
THERMAL PAD TO-220 .006" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT BLK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 8M X 16 2.5V 66TSOP datasheet.pdf