Vishay/Dale CRCW2512137KFKTG
CRCW2512137KFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512137KFKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512137KFKTG.pdf
Availability of CRCW2512137KFKTG
QUANTITY
CRCW2512137KFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512137KFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512137KFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512137KFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512137KFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512137KFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512137KFKTG
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3PS 5.08MM R/A PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD 24W NEG OUT VIPER53E datasheet.pdf
XFRMR MODULE LAN T1/CEPT DUAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf