Vishay/Dale CRCW251216R0JNEGHP
CRCW251216R0JNEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251216R0JNEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251216R0JNEGHP.pdf
Availability of CRCW251216R0JNEGHP
QUANTITY
CRCW251216R0JNEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251216R0JNEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251216R0JNEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251216R0JNEGHP
Related LinksCRCW25121, CRCW251216R0JNEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251216R0JNEGHP Details Description
Related parts for CRCW251216R0JNEGHP
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FERRITE CORE 15.85MM OD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 382V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
SLA 90/22 OG 4.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HDM EMP0090F140FK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf