Vishay/Dale CRCW25121R65FNTG
CRCW25121R65FNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121R65FNTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.65 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121R65FNTG.pdf
Availability of CRCW25121R65FNTG
QUANTITY
CRCW25121R65FNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121R65FNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121R65FNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)