Vishay/Dale CRCW251221K5FKTG
CRCW251221K5FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251221K5FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251221K5FKTG.pdf
Availability of CRCW251221K5FKTG
QUANTITY
CRCW251221K5FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251221K5FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251221K5FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251221K5FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251221K5FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251221K5FKTG Details Description
Related parts for CRCW251221K5FKTG
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 750K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
A600R,SZ3,150/150//13C2 X2 datasheet.pdf
IND 5.6 UH 2.8 A 81.0 MOHM 4020 datasheet.pdf