Vishay/Dale CRCW2512240RJNTG
CRCW2512240RJNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512240RJNTG
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512240RJNTG.pdf
Availability of CRCW2512240RJNTG
QUANTITY
CRCW2512240RJNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512240RJNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512240RJNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512240RJNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512240RJNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512240RJNTG Details Description
Related parts for CRCW2512240RJNTG
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 1000' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 150M datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf