Vishay/Dale CRCW251243K0FKEGHP
CRCW251243K0FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251243K0FKEGHP
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251243K0FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251243K0FKEGHP
QUANTITY
CRCW251243K0FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251243K0FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251243K0FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251243K0FKEGHP
Related LinksCRCW25124, CRCW251243K0FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251243K0FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251243K0FKEGHP
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SRT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 263MA 1 OHM TH datasheet.pdf