Vishay/Dale CRCW2512511KFKEGHP
CRCW2512511KFKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512511KFKEGHP
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW2512511KFKEGHP.pdf
Availability of CRCW2512511KFKEGHP
QUANTITY
CRCW2512511KFKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512511KFKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2512511KFKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512511KFKEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW2512511KFKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512511KFKEGHP Details Description
Related parts for CRCW2512511KFKEGHP
IC SW DUAL 1.25 OHM SPST 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC VCXO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 55V 650VA datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf