Vishay/Dale CRCW251253K6FKEGHP
CRCW251253K6FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251253K6FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251253K6FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251253K6FKEGHP
QUANTITY
CRCW251253K6FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251253K6FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251253K6FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251253K6FKEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW251253K6FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251253K6FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251253K6FKEGHP
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN PWR CARD EDGE 70POS DL VERT datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A DPAK datasheet.pdf
I/O MODULE 8 DIGITAL 8 SS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 33.3MHZ CMOS SMD datasheet.pdf