Vishay/Dale CRCW2512560RFKEHHP
CRCW2512560RFKEHHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512560RFKEHHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW2512560RFKEHHP.pdf
Availability of CRCW2512560RFKEHHP
QUANTITY
CRCW2512560RFKEHHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512560RFKEHHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2512560RFKEHHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512560RFKEHHP
Related LinksCRCW25125, CRCW2512560RFKEHHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512560RFKEHHP Details Description
Related parts for CRCW2512560RFKEHHP
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH ACTUATOR datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 3.648 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERM CUTOFF BLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf