Vishay/Dale CRCW251282R5FKTG
CRCW251282R5FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251282R5FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251282R5FKTG.pdf
Availability of CRCW251282R5FKTG
QUANTITY
CRCW251282R5FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251282R5FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251282R5FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251282R5FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251282R5FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251282R5FKTG Details Description
Related parts for CRCW251282R5FKTG
CONN HEADER RTANG 3POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf