Bourns Inc. CRL1206-JU-R020ELF
CRL1206-JU-R020ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL1206-JU-R020ELF
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRL1206-JU-R020ELF.pdf
Availability of CRL1206-JU-R020ELF
QUANTITY
CRL1206-JU-R020ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL1206-JU-R020ELF
Internal Part NumberEIS-CRL1206-JU-R020ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL1206-JU-R020ELF
Related LinksCRL1206-J, CRL1206-JU-R020ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL1206-JU-R020ELF Details Description
Related parts for CRL1206-JU-R020ELF
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 52MA 143 OHM SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 50MA 7 OHM SMD datasheet.pdf