Bourns Inc. CRT0402-FZ-2051GLF
CRT0402-FZ-2051GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-2051GLF
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-2051GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-2051GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-2051GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-2051GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-2051GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-2051GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-2051GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-2051GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-2051GLF
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-13 0C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf