Bourns Inc. CRT0603-BY-4643ELF
CRT0603-BY-4643ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-4643ELF
Brief Description
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-4643ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-4643ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-4643ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-4643ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-4643ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-4643ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-4643ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-4643ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-4643ELF
IC LED Driver DC DC Regulator 120mA Backlight 10-MLPD (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CRIMP SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CBL PIN datasheet.pdf
D SUB MA 40A PCB SOLDER CONTACT datasheet.pdf