Bourns Inc. CRT0603-FZ-3161ELF
CRT0603-FZ-3161ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FZ-3161ELF
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FZ-3161ELF.pdf
Availability of CRT0603-FZ-3161ELF
QUANTITY
CRT0603-FZ-3161ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FZ-3161ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FZ-3161ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0603 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FZ-3161ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FZ-3161ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FZ-3161ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FZ-3161ELF
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-7 datasheet.pdf
CONN HDR VERT 17POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 72.606816MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf