Bourns Inc. CRT0805-BY-1783ELF
CRT0805-BY-1783ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1783ELF
Brief Description
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1783ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1783ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1783ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1783ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1783ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1783ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1783ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1783ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1783ELF
IC PLD 10MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 540MA 1.92 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.953 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE-BACKED PICTURE HANGING HOOK datasheet.pdf
PMODDPOT DIGITAL POTENTIOMETER datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf