Hammond Manufacturing CSKO12126
CSKO12126 picture photo
Mfg. Part Number
CSKO12126
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W
Datasheet Download
CSKO12126.pdf
Availability of CSKO12126
QUANTITY
CSKO12126 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSKO12126
Internal Part NumberEIS-CSKO12126
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelCSKO12126.stpCSKO12126.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesCSKO
Container TypeBox
Size / Dimension12.000" L x 12.000" W (304.80mm x 304.80mm)
Height6.000" (152.40mm)
Area (L x W)144" (929cm)
DesignCover Included
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness-
FeaturesKnockouts
RatingsIP20, NEMA 1
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSKO12126
Related LinksCSKO, CSKO12126 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
CSKO12126 Details Description
Related parts for CSKO12126
IDC CABLE - MKS40K/MC40F/MPD40K datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.220" NYLON WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ACCY A400 304.8MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf